חיפוש
  • Yaron Edel

המניפסט של מדוע

מערכת החינוך נמצאת כבר שנים במשבר רלוונטיות עמוק. נושא זה דובר רבות בכנסים, באולפני טלוויזיה ומאמרים. אך למרות השיח הציבורי הער, נראה כי מערכות החינוך בעולם נעדרות היכולת או המוטיבציה להשתנות. כל השחקנים המרכזיים במערכת - תלמידים, מורים והורים - אינם חשים כי המערכת מספקת את התוצאה הרצויה - הכנת התלמידים לאתגרי החיים במאה ה-21.

המערכת עוצבה במאה ה-19 במטרה להפיץ ידע ולאפשר בוגרים יצרניים, ולא עודכנה מאז. זאת מתוך הנחה שככל שתלמיד ידע יותר, כך גדלים סיכוייו להצליח בחיים. כתוצאה מתפיסה זו, עולם החינוך העכשווי מורכב משיעורים פרונטליים, חלוקה למקצועות, הכשרות מורים מוכווני ידע, כיתות עם טורים של שולחנות, חלוקה גילאית, מבחנים ושיעורי בית. תפיסה חינוכית זו דורשת מצוות ההוראה שליטה מלאה על לוחות הזמנים של התלמידים, כדי לגרום להם "ללמוד" ולצבור ידע.

מערכת חינוך הבנוייה כך, אינה רלוונטית ואפקטיבית לשיטתנו, וכ"מערכת הפעלה חינוכית" אינה מתאימה עוד לצרכי העולם. ידוע לנו כי ישנן גם פרקטיקות חיוביות בשיטה הקיימת, בתוך השיעורים הפרונטליים, מורה כדמות משמעותית והבניה של תהליך הלמידה וכי ישנם זרמים חינוכיים פרוגרסיבים רבים המציעים עצמם כחלופה. אולם פרקטיקות חיוביות אלה אינן מספיקות. עובדה קיימת היא כי אלו לא הצליחו לערער על התפיסה החינוכית הרווחת במסדרונות קבלת ההחלטות החינוכיות, וכתוצאה מכך בחיי היום יום של בתי הספר והתלמידים.

מגפת הקורונה והפעלת "הלמידה מרחוק" הדגישו עוד יותר את הפערים הללו. הבידוד החברתי הכפוי הביא לפגיעה קשה ביכולת השליטה של צוות ההוראה על לוחות הזמנים של התלמידים, על חוסנם הרגשי ועל חדוות הלמידה. התוצאה הישירה מכך היא חוסר שיתוף פעולה מצד התלמידים. הורים רבים מרגישים כי השיטה אינה לוקחת בחשבון את לוחות הזמנים האישים, את המצב הרגשי חברתי בו נמצאים כולנו ואיננה גמישה דיה כדי לחשב מסלול מחדש. מורים חווים קשיי תרגום רבים של החוויה החינוכית הקלאסית למצב החדש, לוקחים יותר החלטות עצמאיות, ופועלים ללא תחושה של מעקב ושליטה על כל צעד פדגוגי שלהם. מצב זה הינו חד פעמי, ודורש מאיתנו לפעול עכשיו.

בערב ה-12 במרץ 2020, בו הודיע משרד החינוך לראשונה על סגירת בתי הספר, צוות "מדוע" ארגן 250 אנשי ונשות חדשנות בחינוך מכל רחבי הארץ לכדי קהילה, במטרתה לבנות מודל חינוכי אשר יאפשר ללומד וללומדת לפתח ולממש את סקרנותו.

המשימה הראשונה שהצוות לקח על עצמו הייתה לבנות מדריך ללמידה בבידוד, שיעזור לתלמידים, הורים ומורים להתאים את עצמם למצב החדש. כשהסתיימה משימה זו, הבנו כי לפנינו יעד חשוב עוד יותר: בניית מודל המציע תפיסה חינוכית חדשה. כזו שניתן להפעילה במסגרת מערכת חינוכית מלאה, עוד בימי הקרונה.

צוות "מדוע" מתרכז בבניית חווית למידה שלמה ושונה באופן מהותי עבור הלומד בישראל. חוויה זו תתבסס על פיתוח ומימוש של סקרנות כערך עליון, חקר וגמישות, על פרסונליזציה של תהליכי החונכות ועל תהליכי חיברות באמצעות פיתוח אמפתיה ויכולות עבודה בצוות. הלומד ייפתח כנות כלפי עצמו וכלפי קהילתו, תחושת שייכות, ידע ומיומנויות רלוונטיות לעולמו, מצפן ומוטיבציה פנימית שיעזרו לו להתפתח במהלך חייו.

"החממה" הינו מודל למערכת למידה המושתתת על שלושה מרכיבים: 1) "פדגוגיה מאפשרת" שמטרתה לאפשר ללומד לפתח ולממש את סקרנותו; 2) "כללי פעילות קהילתיים" הבנויים על לקיחת אחריות ושיתופיות בתהליך העבודה - מנגנון שמאפשר עבודה ממוקדת, משותפת ומבוזרת; 3) טכנולוגיה מתקדמת המאפשרת לתהליכים האלה להתממש בעזרת איפיון מתמיד של מסע המשתמש, אנליטיקה עמוקה, וצורת עבודה של קוד פתוח.

בבית הספר שישתמשו במערכת של מדוע, התלמידים יהפכו להיות לומדים, והם יכולים להיות צעירים או מבוגרים כי כולנו לומדים כל הזמן. מורים יהפכו להיות מלווים, ויעסקו בליווי עמוק יותר של התהליך ההתפתחותי של הלומד, במקום בהקניית ידע או מיומנויות. שיעורים יהפכו להיות אתגרים, כאלה הלקוחים מהעולם האמיתי, ופתרונם, שיכול שיהיה משולב מתחומים מרובים, עשוי לייצר ערך רב לקהילה ולחברה. מנהלים הופכים להיות מאפשרים, כי תפקידם הוא לאפשר לאחרים לממש את עצמם. בנוסף, יתווסף תפקיד חדש - מנחים - מובילי האתגרים, והם יכולים להיות צעירים או מבוגרים.

לומדים ולומדות! ישראלים! אזרחי העולם!

על מנת להגדיר מחדש את החינוך, "מדוע" חותרת לשנות את תחום החינוך בעולם. אם חשקה נפשכם במערכת חינוך כזו, הצטרפו אלינו, עוד היום. ההזדמנות הניצבת לפתחנו היא צורך השעה, ואולי לא תחזור לעולם. בואו נבנה יחד כולנו מערכת למידה שתעורר תקווה.
27 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול